
Grillowanie, szczególnie w polskim wydaniu, często niewiele ma wspólnego z zasadami prawidłowego odżywiania. Pojawiające się co rusz okazje przyprawiają o ból głowy osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Co wtedy zrobić? Czy odmówić spotkania towarzyskiego? Oczywiście, że nie! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Przygotowanie posiłku na grillu to nic innego jak poddanie obróbce cieplnej za pomocą ognia. To w jaki sposób będzie przeprowadzone ma wpływ na strawność produktów. Podczas grillowania wydzielją się różnego rodzaju substancje, niektóre z nich mogą być szkodliwe dla organizmu. Mowa o wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych, które powstają w białkach i tłuszczach w temperaturze powyżej 200 stopni. Inne niebezpieczne substancje to heterocykliczne aminy aromatyczne, dioksyny, akryloamid - mają charakter rakotwórczy, stąd powszechna opinia o szkodliwości żywności z rusztu.
Są sposoby na ograniczenie tych toksycznych substanicji:
- przygotowywanie mięsa i jego przetworów nad żarem, a nie w ogniu,
- zwiększenie odległości rusztu od paleniska,
- wykorzystywanie tacek lub folii aluminiowej pod żywność (unikać w przypadku produktów kwaśnych lub w marynacie octowej czy cytrusowej) ,
- stosowanie przypraw ziołowych o charakterze antyutleniającym, zmniejszenie ilości soli lub dodanie do gotowej potrawy,
- reguralne czyszczenie rusztu,
- wymiana grilla węglowego na elektryczny lub gazowy,
- dania nie powinny być zwęglone, a jedynie zrumienione,
- unikanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu.
Prawidłową technikę mamy omówioną, przyjrzyjmy się bliżej produktom, które wkłada się na ruszt. Aby sezon grillowy nie obił się negatywnie na sylwetce najlepiej w imprezach tego typ uczestniczyć nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu.
Praktyczne zasady wyboru produktów:
- lepiej wybrać kawałek mięsa niż jego przetworzoną wersję jak kiełbaski, kaszanka,
- w przypadku kiełbas, kiełbasek czy parówek należy kierować się ich jak najlepszą jakością,
- unikać mięs w gotowych marynatach, najczęściej zawierają duż soli, cukru, octu,
- wrzućmy na grill także ryby, owoce morza, warzywa, grzyby czy nawet owoce,
- ważna jest też ilość jedzenia, liczy się przede wszystkim umiar ale i przewaga warzyw nad mięsem,
- zamiast napojów gazowanych, soków, alkoholu lepiej wybrać wodę, unikniemy zbędnych kalorii,
- warto pamiętać o świeżych surówkach czy sałatkach, skutecznie wypełnią żołądek i dostarczą sporej ilości błonnika, dodatkowo przynajmniej częściowo mogą zneutralizować działanie wolnych rodników powstałych podczas grillowania,
- im więcej sosów i dodatków tym kaloryczność potraw będzie większa, tak jak na codzień lepiej wybrać te domowej roboty niż gotowce lub kupić z dobrym składem.
Jak w każdym przypadku tak i podczas grillowania są lepsze i gorsze wybory. Oczywiście nikt nie przytyje od jednej imprezy jak i nie schudnie po wypiciu jednego zielonego koktajlu. Liczy sięumiar i zdrowy rozsądek!
Po teorii czas na praktykę. Moje propozycje na dietetyczne grillowanie znajdują się w bezpłatnym e-booku do pobrania TUTAJ.
Można w nim znaleźć przykłady pysznych dań zarówno mięsnych, rybnych, wegetariańskich oraz słodkich do przygotowania na grillu! Na jeszcze większe rozbudzenie apetytu kilka propozycji przepisów:
- sałatka z grillowanym kurczakiem i sosem żurawinowo-pomarańczowy,
- karkówka w sosie musztardowym,
- szaszłyki z krewetkami, ananasem i gruszką,
- grzanki z grillowanym serem halloumi i pesto,
- steki z kalafiora,
- owocowa sałatka z grillowanych owoców z miętowym sosem straciatella.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>POBIERZ E-BOOK<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Twój komentarz